Loading...
This Session has ended

Se upp för döda hästar i arbetslivet

1st Oct 3:00pm - 3:40pm CEST Rum Exobe
57 attended
Session Description

Vilka föråldrade metoder och tankesätt håller vi fast vid även när de inte längre tjänar sitt syfte eller är effektiva i vår nutida arbetsmiljö?

 

Med avstamp i ”The Dead Horse Theory” belyser Oscar Berg med hjälp av en serie insiktsfulla illustrationer och skarpsinniga observationer föråldrade metoder och tankesätt som står i vägen för innovation och effektivitet i arbetslivet. Från den ihållande övertron på e-post som allt-i-allo kommunikationsverktyg, till vanan att föredra fysiska möten över virtuellt och asynkront samarbete.

 

Genom ett skifte mot mer dynamiska, osamtidiga och digitalt integrerade arbetsmetoder kan vi inte bara öka produktiviteten och innovationsförmågan i våra organisationer, utan även främja en hållbar arbetskultur där välmående står i fokus.

 

Som deltagare kommer du förhoppningsvis att få dig ett eller annat igenkännande skratt och lämna sessionen med en förnyad förståelse för vikten av att anamma förändring, inte som ett hot, utan som en möjlighet att återuppfinna hur vi arbetar och samarbetar.

Oscar Berg

Strateg & Solution Architect digitala arbetssätt & ...
Exobe
Attendees (57)
Charlotte Nilsson-Villoresi
M365 Förvaltningsledare IT & Processutvecklare at Höganäs Kommun
Johan Hurtigh
Employee Experience Specialist at Exobe
Elias Hedbäck
Service Director at Cuebid AB
Dennis Lundén
Value Stream Owner at Scania
Jenny Beronius
Uppsala Monitoring Centre
Jens Lidman
Sales & Business Development Manager at Coligo AB
Johanna Andersson
Product Owner at Uppsala Monitoring Centre
Andreas Törnbrink
Göteborgs Stad
Petra Lundberg
Konsult User Adoption M365 at Kvadrat
Theodora Malmström
Affärsområdeschef Surface at Microsoft AB
Markus Lennartsson
Service Owner at Saab
Anna Nilsson
Chef för verksamhetsstöd at Arbio AB
HR Strateg at SJ AB
Daniel Pärlfjärd
Cloud Solution Architect at Microsoft
Mikael Gabrielsson
Microsoft 365 Enterprise Administrator at Handelsbanken
jesper jansson
Presales at Damovo Sverige AB
+41 other Attendees